فعالیت صرافی ها در سامانه نیما

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۴/۰۵ ۰۸:۱۳:۴۹

فعالیت صرافی ها در سامانه نیما
رئیس کانون صرافان از آغاز فعالیت صرافی ها در سامانه نیما از ابتدای خرداد خبر داد و گفت: اکنون فعالان تجاری اعم از صادرکنندگان و واردکنندگان می توانند صرافی منتخب خود را در این سامانه انتخاب و عملیات ارزی انجام دهند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،
با اجرای نظام ارزی شناور مدیریت شده از شامگاه ۲۰ فروردین، فعالیت صرافی ها محدود و مبادلات ارزی به سامانه نیما منتقل شد که در آن بانک ها حضور داشتند.

پس از آن کانون صرافان ایران در جلساتی با مسئولان ارزی کشور تلاش کردند نقش و جایگاه صرافی ها در نظام ارزی جدید روشن شود و دست اندرکاران بانک مرکزی نیز قول دادند به تدریج نقاط ضعف را برطرف و دامنه فعالیت صرافی های مجاز را روشن کنند.

در این پیوند سعید مجتهدی رییس کانون صرافان ایران روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: سامانه نیما به ابتکار بانک مرکزی با هدف تک نرخی و کنترل ورود و خروج ارز طراحی و اجرا شد و کار بسیار مهمی برای مدیریت منابع ارزی کشور بود.

وی افزود: از آنجا که نظام جدید ارزی با سرعت اجرایی شد، نیاز به بازنگری و رفع نقاط ضعف بود تا مشکلات در هنگام اجرای کار شناسایی و رفع شوند.

این صراف با بیان اینکه در ابتدای فعالیت نیما اختیار خرید و فروش ارز به بانک ها داده شده بود و آنها ترجیح می دادند با صرافی های زیرمجموعه خود کار کنند، اظهار داشت: در روش جدید، جای خالی صرافی ها در نظام ارزی مشهود بود و لذا با درخواست کانون، بازنگری ها انجام شد.

مجتهدی اظهار داشت: با تمهیدات جدید اندیشیده شده، اکنون مشتریان صرافی ها می توانند تقاضای ارزی خود را در بستر نیما با صرافی های مورد نظرشان انجام دهند و دیگر مشکلات گذشته وجود ندارد.

رئیس کانون صرافان توضیح داد: پیشتر، واردکنندگان کالا پس از ثبت سفارش، برای تهیه ارز به بانک ها ارجاع داده می شدند اما اکنون می توانند صرافی مورد نظر خود را برای عملیات ارزی انتخاب کنند.

وی افزود: در مقابل صادرکنندگان نیز این امکان را یافته اند که ارز حاصل از صادرات خود را از طریق صرافی منتخب خود به داخل کشور منتقل کنند.

مجتهدی با اعلام حمایت کانون صرافان از سامانه نیما، ابراز امیدواری کرد که با روش جدید کمبودها رفع شود.

وی همچنین به خبرنگار ایرنا گفت که در روش جدید، همه عملیات های صرافی ها که در گذشته در سامانه سنا انجام می شد، به بستر نیما منتقل شده است.

مجتهدی ادامه داد: در نظام ارزی گذشته خلائی در زمینه کنترل ورود و خروج ارز از کشور وجود داشت که اکنون با اضافه شدن پروسه ثبت سفارش به نظام ارزی، امکان جلوگیری از قاچاق فراهم شده که گام بسیار حیاتی است.

رئیس کانون صرافان افزود: این کانون برای آشنایی صرافی ها با عملکرد سامانه نیما، دوره آموزشی برای همه صرافی ها برگزار کرده است و از این نظر مشکلی ندارد.